تور مجازی کاشی مرجان
  • slidebg1
    Nublado
  • slidebg1
    Oxide
  • slidebg1
    Bergamo

از چه کاشی های در محیط های بیمارستانی می توان استفاده کرد ؟

۱۹ مرداد ۱۳۹۹

از چه کاشی های در محیط های بیمارستانی می توان استفاده کرد ؟

کاشی های سرامیکی یکی از گزینه هایی است که در محیط های بیمارستانی به عنوان پوشش های کف و دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به ویژگی های فیزیکی که کاشی های سرامیکی  دارند جزو پوشش های سخت به حساب می آیند و دارای قابلیت نفوذ پذیری کم، مقاومت فشاری بالا و خاصیت  ضد لغزش و تنوع بالای رنگ و طرح می باشند، این ویژگی ها  موجب شده است که استفاده از این محصولات در محیط های درمانی مورد توجه قرار بگیرد به همین دلیل استفاده از پوشش های مناسب جهت استفاده در این فضاها دارای اهمیت زیادی است .با توجه به تنوع بالای پوشش هایی که در بازار موجود می باشد ، کاشی های سرامیکی با داشتن ویژگی هایی ذکر شده، انتخاب اول پیمانکاران و سازندگان بیمارستان‌ها می باشد. فضاهای درمانی نقش مهمی در حفظ سلامت جامعه دارند، رعایت نظافت در آنها دارای اهمیت بسیاری می باشد. این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا بیشتر از قبل نیاز داریم که پوشش های مورد استفاده در دیوارها و کف این فضاها  به گونه ای انتخاب شوند  که به راحتی قابل نظافت باشند. محصولات شرکت کاشی مرجان به دلیل تنوع بالای محصولات و سابقه بالای تامین پوشش های سرامیکی در بیمارستان ها می توانند انتخاب خوبی جهت استفاده در این فضاها باشند .

 

 

رنگ های مورد استفاده در فضاهای بیمارستانی

رنگ نقش اساسی در درک محیط،کسب اطلاعات و جهت یابی ایفا می کند و به مراجعه کنندگان کمک کند با محیط پیرامون خود  ارتباط بهتری برقرار کنند. تاثیر روانی رنگ ها از دیرباز مورد توجه بوده است، به طور مثال اتاق های آبی و سبز در بیمارستان ها روی بیماران تاثیر مثبتی بر جای گذاشته و خستگی را کاهش می دهد. کاشی های طرح رینبو مرجان با تنوع رنگ بالایی که دارند می توانند به عنوان پوشش های دیواری جهت استفاده در این فضا پیشنهاد شوند. ترکیب رنگ های سبز و آبی و سفید کاشی های رینبو در کنار یکدیگر موجب می شود علاوه بر ایجاد حس تمیزی، زیبایی منحصر به فردی نیز در این فضاها ایجاد نماید .

ورودی بیمارستان ها بایستی به گونه ای طراحی شوند که به وضوح قابل تشخیص بوده و جلب توجه نمایند، رنگ ورودی فضای بیمارستان ها بایستی حس امید و اطمینان را به بیماران بدهد. لذا در این فضاها بهتر است از طرح هایی از محصولات کاشی مرجان استفاده شود که حس گرمی و امیدواری را در فضا ایجاد نماید، کارشناسان این شرکت، کاشی های طرح رینبو را برای پوشش های دیوارهای ورودی این فضا پیشنهاد می کنند.

 

 

فضای پذیرش، اولین نقطه تماس بیمار و همراهان وی در بیمارستان می باشد. بنابراین می بایست با محیط اطرافش دارای کنتراست واضحی باشد. بهتر است این مناطق با کاشی هایی با رنگهای  نسبتا خنثی پوشش داده شود و برای محیط های راهروها از رنگ های تند یا نور پردازی خطی  برای مسیر یابی استفاده گردد، تا مراجعان بتوانند به آسانی مسیرهای حرکتی خود را انتخاب و به سمت مقصد مورد نظر راهنمایی شوند .

 

 

فضای لابی و پذیرش بیمارستان بهتر است با کاشی هایی با تم رنگی گرم و اندکی تجملی، استفاده از محدوده رنگی طلایی با کاشی هایی طرح پولیش (دیوارها ) استفاده گردد، به نظر می رسد تابلو ها و مجسمه های زینتی و استفاده از سبزینگی در این فضاها  جذابیت این دکوراسیون را دو چندان می کند. همچنین لازم است از سطوح ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضا درنظر گرفته شود، که باعث تعدیل استفاده رنگها در کنار یکدیگر شود.

 

استفاده از کاشی های سرامیکی در فضاهای اداری بیمارستان ها

در فضاهای اداری بیمارستان ها مراجعه کنندگان و همراهان آنها کمتر از سایر بخش های  بیمارستان حضور دارند، بخش‌هایی همانند اتاق پرستاران، انبار داروها و بخش حسابداری نمونه‌هایی از بخش‌های اداری و دفتری هستند. این فضاها نیازمند نظافت روزانه نمی باشند و ممکن است هفته ای یکبار نظافت شوند. از جهتی نیز تردد در این فضاها زیاد نمی باشد و برای انتخاب کاشی ها می توان انتخاب های گسترده تری انجام داد. در این فضاها برای کاهش خستگی و افزایش عملکرد کارکنان، می توان از کاشی های سرامیکی طرح چوب مرجان  استفاده نمود، که حس خوشایند طبیعت را در قالب کاشی های سرامیکی به فضا هدیه نمود.

 

 

 

کاشی های مورد استفاده در کف فضاهای بیمارستانی

سرامیک‌های پرسلانی برای این فضاها  بهترین انتخاب هستند. این سرامیک‌ها دارای دوام بالایی هستند، نگهداری آنها آسان‌تر است، کمتر کثیف می‌شوند و لکه بردار نیستند، و در برابر آب و سایر مایعات نفوذناپذیر هستند. در ضمن می‌توان طرح‌های متنوعی به کمک آنها ایجاد کرد.کارشناسان شرکت کاشی مرجان طرح های گرانادا کد 7141 ، کاشی مودنا کد 7681 ، داوین 7603 و کاشی طرح نوبل را برای استفاده در کف محیط های بیمارستانی  پیشنهاد می کنند. برای فضاهایی که رفت و آمد زیاد می باشد بهتر است که از کاشی های آنتی اسلیپ ( ضد لغزندگی) مرجان استفاده شود تا خطرات ناشی از لغزندگی را برای بیماران و کارکنان  بیمارستان به حداقل برساند .

 

 

 

از چه کاشی هایی در محیط آزمایشگاهها استفاده نماییم ؟

فضاهای آزمایشگاهی بایستی به گونه ای طراحی شوند که بیشترین میزان راحتی  و کمترین میزان صدمات را برای بیماران،  مراجعه کنندگان  و کارکنان  به همراه داشته باشند و آنها را از خطرات محافظت نمایند. فضاهایی که در آزمایشگاهها طراحی می شوند بایستی قابلیت تمیز کردن  داشته باشند و پوشش های استفاده شده در کف و دیوارها در برابر مواد شیمیایی  و انواع اسید ها و باز ها  دارای مقاومت بالایی باشند و دارای دوام و استحکام فیزیکی بالایی  باشند. تمامی سطوح بایستی صاف، غیر لغزنده، ثابت و سخت باشند، تا همواره امکان تردد افراد کم توان و ناتوان وجود داشته باشد. پیشنهاد می شود برای پوشش فضاهای آزمایشگاهی از محصولات صنعتی کاشی مرجان که شامل کاشی های ضد قلیا، کاشی های ضد اسید، کاشی های آنتی اسلیپ (ضد لغزندگی )و قرنیز لبه دار که مناسب جهت استفاده در فضاهای کنج و در معرض آلودگی بیشتری هستند و دارای قابلیت نظافت آسان تری می باشند، استفاده نمائید .

 در ادامه به بررسی نامه مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی و تجهیزات پزشکی کشور  پیرامون مصالح مصرفی در پروژه های بیمارستان که برای شرکت های مشاور ارسال شده است می پردازیم، در این نامه به موضوع مهم  استفاده از سرامیک پرسلان و یا سنگ برای پوشش کف فضاها، متناسب با عملکرد فضا تاکید شده است.

 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.